Jak to vidí účastníci praxe

Ve dnech 11.3. až 31.3.2012 proběhla stáž žáků – Odborná praxe studentů strojírenských oborů v zahraničí. Této stáže jsme se zúčastnili my, žáci třetího ročníku oboru Mechanik Seřizovač, v počtu 6 chlapů, a to: David Navrátil, Martin Provaz, Tomáš Drmola, Radek Maňák, Miroslav Rada a Pavel Sosík. Byli jsme vybráni na základě našeho zájmu, prospěchu a odborných a jazykových dovednostech. Od začátku prosince jsme navštěvovali přípravný kurz Anglického jazyka, od února pak i odborný a kulturní seminář. Akci organizoval pan učitel Marcel Máčala, který se během pobytu o vše potřebné staral a zajistil grant pro tuto praxi. Grant byl poskytnut programem Leonardo da Vinci, který je  zaměřen na výukové a vzdělávací potřeby všech osob účastnících se odborného vzdělávání a odborné přípravy.

Na cestu jsme se vydali v neděli 11. 3. před devátou hodinou ranní. K místu pobytu jsme po 850 km dorazili po 18. hodině večer. Bydleli jsme v pěkném domečku v Asslaru - cca 5km od Wetzlaru, a k dispozici jsme měli celkem 3 pokoje se sprchovými kouty a kuchyň. Do školy a do firem jsme museli dojíždět, ale díky zapůjčenému školnímu vozidlu a šikovnému řidiči to naštěstí nebyl problém. A taky díky daru SRPŠ naší školy - nové monterky - jsme se cítili jak zkušení strojaři.  

První tři dny jsme strávili na odborné praxi ve školních dílnách naší partnerské Werner von Siemens Schule. Zde jsme se poprvé setkali s výkresy v německém jazyce, učili se ovládat poněkud jiné stroje než u nás, snažili se zbavit strachu z cizího jazyka a jako kontrolní práci jsme vyráběli držáky na vrtáky. K tomu všemu nám byli nápomocni žáci zdejší školy. Po praxi jsme zavítali i do hodin CAD a CNC obrábění.

Následující dny jsme se rozdělili do dvojic a zamířili jsme na praxi do firem. David Navrátil a Martin Provaz šli do firmy Pfeiffer Vacuum, která vyrábí vakuové pumpy. Přesnost, měření a disciplína jsou této firmě vlastní. Některé díly si zopakovali vyrobit i vícekrát. Veškeré získané zkušenosti pak uplatnili při výrobě funkčního modelu vysokozdvižného vozíku. Žáci zde strávili celých dvanáct dní. Tomáš Drmola a Radek Maňák vyrazili do firmy Buderus, kde byli seznámeni s prostředím firmy a s výrobou tohoto velkého podniku. Kromě standartních prací, jako je vrtání, frézování a soustružení, si vyzkoušeli práci s mechatronikou a elektrotechnikou. Po šesti dnech pak zamířili do firmy Satisloh, kde se vystřídali s kolegy. Miroslav Rada s Pavlem Sosíkem začali praxi ve firmě Satisloh, která vyrábí stroje pro výrobu optiky. Byli seznámeni s nelehkou konstrukcí strojů, do nichž byli zapojeni za plného provozu firmy. Opět spolupracovali se zdejšími zaměstnanci, kteří jim po dobu šesti dní byli k dispozici.

Ve firmách jsme byli všichni přijati s ochotou. Zopakovali jsme si spoustu našich znalostí a dovedností získaných v předešlých letech na naší škole/dílnách. Také jsme se naučili spoustu nových dovedností, poznali nové přípravky a triky pro ulehčení práce. Co nás trošku šokovalo, byl naprosto odlišný přístup praktikantů k práci, ale i třeba žáků ve škole k vyučování. Jejich samostatnost a zodpovědnost byly pro nás velkým příkladem. Naučili jsme se komunikovat s cizími lidmi v cizím jazyce, což nebylo pro všechny lehké.

V našem volném čase jsme se věnovali hodně sportovním aktivitám, jako je plavání, fotbal, squash a bowling. Občas jsme se proběhli i po okolí. Také jsme se museli postarat sami o sebe, a proto jsme si vařili, prali a uklízeli. Tyto činnosti zabraly nemálo času. Nezapomenutelný kulturně sportovní zážitek byla pro nás návštěva prvoligového zápasu v házené ve Wetzlaru. Navštívili jsme několik kulturních zajímavých míst, jako byl nedaleký zámek Braunfels, či velkoměsto Frankfurt nad Mohanem i s jeho letištěm Frankfurt Airport, které je druhým největším letištěm v Evropě. Neopomněli jsme si projít město Wetzlar.

 

Se stáží jsme byli všichni velice spokojeni, protože nám přinesla spousty nových zkušeností, zážitků a poznání cizího prostředí. Nadchla nás pro naši praxi, bez váhání bychom jeli všichni znovu. Mladším spolužákům budeme tento pobyt doporučovat, protože stál za to. Díky Leonardo.

žáci třídy MS 3. A