Tak jsme tam

Poslední týden ve firmách už začal a my čím dál více se snažíme užívat si poslední chvilky s ostatními pracovníky firem. I když jsme je poznali nedávno, jak se říká: “padli jsme si do oka” a stali se dobrými kamarády. Na práci máme dokončovací akce na výrobcích, které jsme měli naplánovány na celé praktikum. Sem tam se vyskytne i něco neočekávaného vyrobit. Škoda že už toto brzy skončí. Po večerech připravujeme závěrečnou prezentaci, což je teda pěkná dřina. S překladem nám na dálku pomohla paní třídní, za což moc děkujeme. Teď to jen umět přečíst:). (Petr, 6. 3.)

Každý den v tomto týdnu (25.2. - 1.3) jsme chodili do firem. Zde jsme si všimli, že naše schopnosti komunikovat jsou čím dál větší. Díky tomu se zvýšila efektivita výroby a mohli jsme se podílet na mnoha dalších velice zajímavých činostech ve firmách. Za uplynulý týden jsme nabrali mnoho zkušeností, a to jak ve výrobě tak i v komunikaci. Získali jsme také nové přátele, povykládali u svačiny či jídla,  prožili i pár společných volnočasových aktivit - viz volný čas. (Petr, 2.3.)

Dnes, dne 25.2. jsme se konečně rozdělili na předem určené skupiny po třech a šli jsme do firem. Novinkou pro nás byla firma Pfeiffer - vacuum . Před příchodem do této firmy jsme měli mírné obavy, které se převážně týkali komunikace. Ale po chvíli z nás veškerý stres spadl, protože všichni němečtí kolegové i žáci byli příjemní a rádi nám pomáhali. I když jsme po dlouhé době museli pilovat (zkušební úkol, co vše umíme), tak přes trochu ostudy, jsme přece jen zadaný úkol zvládli. Seznámili jsme se s mnoha učni a těšíme se na další den. (Petr O., 25. 2.)

Dne 22.2. jsme pracovali dále dle plánu na stanovených úkolech, zvládli prohlídky firem Volk a Satisloh. Odpověď ze stránky Exkurze v Satisloh je 6 tun a průměr 500mm, tedy půl metru, to je ale čočka. A nejmenší čočka pro doplnění pro endoskopii, která se dá vyrobit na strojích firmy Satisloh, je cca 1,3mm.

Dnes 21.2 jsme zahájili praxi ve firmě Satisloh. Tato firma se zaměřuje na výrobu obráběcích strojů pro výrobu čoček (optiky) od brýlí až do optiky obráběcích strojů a různých měřidel. Výuka začala v 7 hodin ráno, zde jsme se seznámili se svými novými kolegy a pracovním plánem, který nás bude provázet po celou dobu praxe v této firmě. Nedílnou součástí úvodu bylo poučení o bezpečnosti, řešení případu požáru, prohlídka budovy, únikové cesty, první pomoc atd. Našim hlavním úkolem je prohloubení našich znalostí, a to především odborných, jazykových a i lidských. Všichni doufáme, že se nám bude v nastávajících dnech tak dařit, jako dnes a že nám tvrdá práce přinese ovoce. (Karel, 21.2.)

Poznámka. Dne 21.2. se žáci měli rozdělit do dvou skupin po třech a vydat se do firem. Tomáš Huf, Martin Dostál a Karel Brůža do firmy Satisloh, zbývající trojka - Martin Šimek, Petr Oščádal a Jan Řezníček do firmy Pfeiffer-vaccum.  Protože ale v druhé firmě došlo ke změně a z org. důvodů zde nastoupí až v pondělí, snažili jsme se od zjištění této změny tento problém vyřešit. A tak v úterý při pracovní poradě se ve firmě Satisloh  dohodlo, že zde přijde na dva dny celá skupina. Jistě komplikace, ale kde je dobrá vůle, tak jde hodně věcí udělat.  Vřelé díky patří vedoucímu vzdělání v této firmě, panu Siggimu Völzingovi (na obrázku v brýlích), za jeho ochotu a vstřícnost. Dostalo se nám VIP přivítání.(MC, 21. 2.)